Şerafeddin Cami

Hükümet konağının güney cephesindedir. Camii ilk defa XII. Yüzyılda Şeyh Şerafettin tarafından yaptırılmış 1336 yılında tamamen yıktırılarak Çavuş oğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Camii gövdesi kesme taşlardan büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbeyi 10 fil ayağı tutmakta, güneyinde bir yarım kubbe ile desteklenmektedir. Mihrabın bulunduğu kısmı dışarıya taşmaktadır. Güney kısmı hariç diğer yönlerdeki ikinci kat mahfelleri bulunmaktadır. Camii iç yazı ve nakışlarla donatılmıştır. Mermer işlemeli minber ve mihrabı takdire değer bir sanat eseridir. Sonradan ilave edilmiş tek şerefeli bir de minaresi vardır.
Mabedin etrafı açıldıktan sonra asil durumuna ayrıca bir ahenk ilave edilmiştir. Mabedin son cemaat yerini altı mermer sütun üstünde yükselen yedi kubbeli bir revak örter. Orta kubbesi daha derincedir. Mabetten buraya üç pencere açılır.
Mabedin sağına ve soluna da birer kapısı vardır. Mabet, muntazam kesme taşla ve bazen üç, bazen dört sıra halinde tuğla ile yapılmıştır. Mabedin duvarlarında eski camiin ve minaresinin kıymetli çinileri süs halinde kullanılmıştır. Kadir bilen mimarı; eski ve kıymetli Selçuk çini parçalarının duvarlarda kullanılmasına ve bunlardan büyüklerinin daha iyi göze çarpması için tuğla çerçeveler içine alınmasına müsaade etmiştir.
Kıble kapısından girince methalin üstünde celi bir sülüs ile ve girift bir hat ile şu satırlar yazılıdır: 'h.1299-m.1881 yılında Konya eşrafının ve hayırseverlerinin yardımları ile tamir edilmiştir. Yazının altındaki imza da Konya’nın yetiştirdiği büyük hat üstatlarına Hamdi Zade Mehmed Mahbub İbn Mustafa Rüşdi’nindir. Camiin bütün yazılarını ve süslerini bu kudretli hattat ve ressam yazmış ve nakşetmiştir. Mâbedi; bir yarım kubbe ile dışarıya taşmıştır. Ana kubbeyi dışarıdan mini mini kemerler halinde sekiz küçük ve kıble tarafından ve daha aşağıdan birer tak kapısı gibi ufka açılan iki payende destekler, bunları birer kusur gibi görmek isteyenlere büyük ve dahi sanatkâr Mimar Sinan’ın eserlerinden İstanbul’daki Süleymaniye Cami’nin kubbesini gösterebiliriz. Bunlar çok yüksek olan kubbeye tenazur temin etmişlerdir.
Mabedi üç tarafından ikinci kat halinde mahfiller sarar, mahfillerin baş kubbeleri yuvarlak ve diğerleri sekiz yüzlü tonoz halindedir. Buraları dörder fil ayağı ile dörder tek ve ikişer çift sütunlar ve yan duvarlar tutar. Mabedin mihrap kısmını teşkil eden ve büyük kubbenin altında bir kavsi kuzah gibi gerilen büyük kemerin üstünde hattat ve nakkaş Mehmed Mahbub Efendi sanatının bütün inceliklerini göstermiştir. Bir bahar bahçesi gibi zengin bir zemin üzerine iki renkle İhlas ve Kevser Surelerini iç içe yazmıştır. 
Mermer ve istalaktitli mihrabın üstündeki iki pencerenin alçı çerçeveleri çok nefistir. Göbekli ve yerli camları tetkike değer. Mihrabın üstünde zambak şeklinde yontulmuş üç mermer süsü vardır. Mabedin Sille Taşından yapılan sade şerefeli minaresi solundadır. Mabedin sol kapısının üstünde minare merdiveninden çıkılan üç kat halinde mini mini dolar vardır. Bunlar câmiin daîmi müstahdemleri için yapılmıştır.

Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Konya Turizm Ajansı’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili sayfada yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

Keşfet

Konya, neolitik çağdan günümüze kadar uzanan süreçte bir yerleşim yeri olarak çağlar boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Böylece kent farklı toplumların farklı üretim ve yapım teknikleri ile meydana getirdikleri birçok sanat eserine sahip olmuştur.

Bireysel tur planınız için
fikir edinin

Ayrıntılar
Ayrıntılar
mevlana
Topluluklar için özel fiyatlar İsteyin

Dernekler, sivil toplum kuruluşları, özel gruplar ve okullar!
İndirimli Konya turu gezimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin

+90 (332)237 42 00
otobüs

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

close
Whatsapp Destek Bilet Al Otobüsler Nerede?otobüs